Proč neroste výkon nových grafických karet ani procesorů?

Předem uvedu, že se o grafické karty nezajímám, takže nečekejte detaily, ale spíše jen postřeh. Totiž kolega si před koupí Zaklínače 3 říkal, jestli to ta jeho 5 let stará ATIna utáhne. A co se nestalo? I s touto starou kartou hraje zaklínače v docela vysokém rozlišení. Je fakt, že kolega má docela slušný počítač s osmijádrovým procesorem a 16 GB RAM paměti, ale to nehraje v tomto případě zas takovou roli. Po víkendu jsme se bavili o grafikách a mě napadlo porovnat staré grafiky s novými. No a co se nestalo? Zjistili jsme, že výkon grafických karet se téměř nezvyšuje. To samé platí i o běžných procesorech, které již pár let výkonově stagnují. Jenže čím je to dané?

Proč výkon stagnuje

To že výkon běžných procesorů stagnuje přikládám jednoduše tomu, že pro práci s Office a internetovým prohlížečem není potřeba žádný super výkon. Už takhle procesor v 99% času nic nedělá. Opravdu nic. Myšleno u běžného uživatele a běžné kancelářské krysy. Z toho důvodu, není potřeba neustále zvyšovat výkon procesorů. No jo, ale u grafických karet by jeden čekal, že jejich výkon poroste, protože hry by měly být čím dál hezčí a komplexnější.  Jenže ono se tomu tak neděje. Což je dáno tím, že stávající architektura naráží na své limity. Jen si vezměte GTA V. Hra má po instalaci nějakých 60 GB, které na disk tlačí z DVD či internetu nějakou tu hodinu. Být to ve fotorealistickém rozlišení, tak nemá hra 60GB, ale dost možná 60 TB. A to je již docela problém zvládnout. Jednak už jen ta data dostat do počítače by byl docela časově náročný oříšek, na které není připravené ani BluRay, ani internetové připojení běžného uživatele. Dle statistik totiž není ani zdaleka každý připojený 300 Mb/s přípojnou jako já doma, která by i tak byla docela dost dlouho zahlcená. Dále pro zpracování většího množství dat je potřeba mnohonásobně více paměti jak RAM, tak i VRAM, což je zase problém finanční. S tím narážíme na limity stávajících procesorů a základních desek, které nejsou stavěné na to, aby měli mnohonásobně vyšší datovou propustnost než nyní. Samotné grafické karty by musely mít mnohem více všemožných specializovaných výpočetních jednotek,  mnohem širší datovou sběrnici, příkon apod. Počítač, který by toto vše zvládl by byl velmi drahý a docela rozměrný. No a o tom to není. Hry se hrají jak na slabých, tak i silných počítačích a je neekonomické pro jednoho dělat hru zabírající 10 BlueRay disků, a pro jiného 10 DVD. Prostě to nejde. Narazili jsme na limity, které prorazí až nastupující generace počítačů postavených na nové architektuře využívající memristory. Pak bude možné opět začít zvyšovat výkon počítačů. Pokud vůbec k tomu kdy dojde. Někdy je totiž lepší, když se náročné výpočty dělají v nějakém datovém centru a vám jsou odesílána jen finální grafická data, protože jediné co  k takovému hraní her potřebujete je rychlá linka s nulovými lagy, což se dá již dnes s trochou snahy zrealizovat na kabelu či optice.

Dá se z toho nějak těžit?

Stávající situace přináší jeden zajímavý efekt. Totiž ještě donedávna nemělo moc smysl kupovat to nejdražší vybavení, protože za pár měsíců to byl výběhový model. To již neplatí. Takže se vyplatí vrazit více peněz do počítače a pořádně si užít výkonu, protože jen tak nezestárne. Ano, časem se objeví nějaké nové hezky pojmenované technologie, ale to nebude mít nejspíše žádný brutální vliv na výkon, tedy až na nové DDR4, jejichž výkon běžný uživatel nemá šanci využít natož docenit. No a na počítače s memristory si ještě doma budete muset hezkých pár let, možná i jedno desetiletí počkat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..