Nepatřím mezi lidi, který si všechno doma hromadí jak datový křečci, kteří pořádně ani nevědí co doma mají, proto mě pořád trápila otázka, k čemu je dobré mít v počítači úložnou kapacitu x terabitů. Už jsem na to přišel. Je to dobré pro zálohování. Zapnul jsem v Sedmičkách zálohování a za půl hodiny jsem byl lehčí o 80 GB. K tomu je to dobré.
Problém se zálohováním je v tom, že DVD mají i v dvouvrstvém provedení velmi malou kapacitu na efektivní zálohování. Kdybych si chtěl vypálit 1TB dat, tak budu potřebovat 125 ks dvouvrstvých DVD. I za předpokladu, že jedno DVD stojí třeba 10kč, tak by jedna záloha stála přes tisíc korun. Navíc by vypálení takového množství DVD bylo časově nesmírně náročné. BlueRay je sice možné řešení, ale vzhledem k jeho ceně, se jedná o velmi neefektivní metodu zálohování.
Zálohovat na nejrůznější plastické kolečka je nesmysl, takže na scénu přichází zálohování na hardisky. Jsou velmi levné, dají se připojit přes USB, dostatečně rychlé a mají slušnou životnost.
Je ještě jeden relativně zajímavý způsob zálohování a to do internetu. Není problém si pronajmout virtuální mašinu s velkou kapacitou disku a zálohovat tam. Krom rychlosti zálohování se jedná o velmi efektivní zálohování. Proč? Protože datové centrum, v kterém počítače jsou, jsou velmi dobře chráněna a zálohována. Pokud datové centrum splňuje nejnovější normy, které kladou vysoký nárok na zálohování, pak se skutečně nemusíte bát, že o data přijdete. Má to však dva háčky. Jedním je cena, která se vyplatí až pro cennější data a druhý háček, který je spíš hák jak lodní kotva je v důvěryhodnosti. Osobně zkrátka zálohování do inetu nevěřím. Nemám v internet důvěru. To by se dalo vyřešit velmi silných šifrováním, na které jsou české programy asi nejlepší na světě, viz. TrueCrypt. Je to skutečná mňamka a navíc je to open source, takže si pokud to zvládnete, můžete program upravit, jak potřebujete.
Zálohovat jde samozřejmě i na pásky, které mají velmi slušnou kapacitu, ale to doma jen tak někdo nemá.