Manželka je na konci prvního měsíce těhotenství a nyní jí začalo tvrdnou a bolet břicho. Něco málo jsem o tom zjistil, tak se s vámi o to chci podělit.
Bolesti břicha a podbřišku jak na pravé tak i levé straně patří mezi naprosto normální a není se jich důvod příliš obávat. K bolestem dochází protože roste děloha a dochází k napínání jejího závěsného aparátu. Pokud bolesti nejsou přespříliš časté, uvádí se zhruba do 10 denně, tak není třeba se ničeho bát. S postupem těhotenství se bolesti objevují stále častěji, a ve finální fázi se již může jednat o tzv. poslíčky, to jest předporodní bolesti, které signalizují, že již brzy může dojít k porodu. Často jsou pak zdrojem planých poplachů a předčasných výjezdů do porodnice. Každopádně, přestože nejsou bolesti břicha v těhotenství v naprosté většině případů nic závažného, je potřeba vždy o nich informovat vašeho gynekologa.
Dají se bolesti zmírnit?
Doporučuje se omezit fyzickou aktivitu a baštit hořčík, který je svalový relaxant – omezuje výskyt křečí a svalových bolestí.
Pozor na slepák
U bolestí břicha v těhotenství je potřeba vyloučit zánět slepého střeva, který by v tomto období představoval docela problém. A jak poznáte, jestli to není slepé střevo? Základní rozdíl mezi běžnými těhotenskými bolestmi a zánětem slepého střeva spočívá v charakteru bolesti. Těhotenské bolesti břicha jsou nahodilé a nemají zhoršující se charakter, zatímco u slepého střeva je na jednom místě se vyskytující a postupně se zhoršující bolest břicha.
Autor příspěvku není lékař a nejedná se o lékařskou radu. Máte-li jakékoliv obavy o váš zdravotní stav, navštivte svého gynekologa.