Intel se svým značením značně komplikuje výběr toho správného procesoru. Podle ceny se totiž moc orientovat nedá a v e-shopech u specifikací bohužel nejsou uvedeny důležité informace, které někdy mohou znamenat velké rozdíly ve výkonu. Nevěříte? Tak mrkejte.
Včera jsem si dělal benchmark pamětí. Při koukání na srovnávací tabulku s jinými procesory vidím, že procesory stejné řady mají 2x vyšší propustnost, než ten můj (Core i7 4770S). Koukám do detailního reportu a co nevidím? U mé paměti je uvedena šířka sběrnice 128 bit, zatím co u ostatních 256 bitů. Divné říkám si a protože je paměťový řadič v CPU, tak hledám přesné specifikace na webu Intelu. No a co nevidím? U mého CPU je uveden dual channel, zatím co u jiných je triple či quad channel. A teď ta největší sranda. Tyto CPU jsou téměř za stejnou cenu. Jednou s chudým dual channel, jindy s quad channel. Příklad.
Intel Core i7-5775C je 2 kanálový a stojí v CZC 10.928,-Kč.
Intel Core i7-5820K je 4 kanálový a stojí v CZC 11.509,-Kč. Mimo počet kanálů má toto CPU také více jak 2x více cache paměti, dále dvě jádra navíc a zvládne 2x více RAM paměti (DDR4). Také má více PCI-e linek atd.. Nemá však grafické jádro jako první zmiňovaný.
Největší problém je v tom, že každý z procesorů je pro jinou patici. A bohužel, i7 5820K je pro patici 2011-v3, kterou najdete až na lepších základních deskách, jejichž spodní cena se pohybuje přes 5.000,- Kč. Otázkou však je, jestli se nevyplatí připlatit si za kvalitní desku. Totiž základní desky za cenu kolem 2.000 nejsou nic extra no a když už si chcete koupit drahý CPU, tak proč si nepřiplatit za základní desku? Za DDR4 si moc nepřiplatíte. Nejlevnější 4 modulový set je 16GB a stojí v Alze 2059,-Kč.
Závěr. Více se vyplatí si připlatit za základní desku a koupit si jen o pár stokorun dražší í sedmičku a získat tak mnohem výkonnější počítač. To se opravdu vyplatí, protože nás čeká cca 10 let stagnace ve zvyšování výkonu počítačů. Prostě nemá smysl zvyšovat výkon do nekonečna, když většina lidí paří pouze Excel, nebo surfuje na internetu nebo civí na YouTube. No a za cca 10 let se objeví úplně nové druhy počítačů na zcela jiné architektuře využívající memristory.