Moderní wearables ukazují primitivnost současné doby a vůbec limity lidského myšlení. Totiž měření fyzikálních veličinje docela velký problém. Jako vystudovaný elektrotechnik jsem se učil automatizaci a měření a můžu vám říci, že je pekelně složité vymyslet, jak cokoliv změřit. Zkuste si jen takový jednoduchý myšlenkový experiment, ve kterém se zamyslete nad tím, jak by se dal přesně změřit průtok vody. Brzy zjistíte, že je to docela složité. No a co teprve vaše kroky. Každý jsme jiný, jeden pajdá, druhý se při chůzi kácí, třetí chodí jak s pravítkem v zadnici, čtvrtý chodí rychle, pátý mává rukama jak opičák a tak dál. Z toho je tedy jasné, že není možné aby jedno nekalibrované zařízení umělo přesně měřit i tak relativně jednoduchou věc jako je chůze. Výsledkem je tak spíše odhad než cokoliv exaktně použitelného. Nečekejte tedy od fitness náramků žádná super data, ale spíše přibližný náhled na vaší fyzickou aktivitu. Ano dražší náramky mají GPS, která vaše venkovní aktivity bude měřit přesněji, ale v případě indoor aktivit máte smůlu a musíte se spolehnout na klasické senzory a poměrně primitivní algoritmy.
Má tedy smysl kupovat fitness náramky?
Ano proč ne, ale jen ty levné, jako je můj Xiaomi Mi Band 1S. Koupil jsem si ho v čínském e-shopu za polovinu ceny, za kterou se prodává u nás. Stál mě nějakých 450 Kč, přičemž v #Alza se aktuálně prodává za nějakých 1.200 Kč. Na tomto jde jasně vidět, že prodávané náramky jsou příšerně předražené. Mimo to, tím že si budete kupovat jen ty levné, můžete si kdykoliv vyjde novinka, tuto novinku dopřát. Zatím co od náramku za 6 tisíc budete očekávat, že vám vydrží alespoň 5 let.
Jaký je tedy můj Xiaomi?
Je velmi hezký. Je lehoučký a díky silikonovému pásku nebudete vědět, že ho vůbec máte. Mimochodem ten pásek je opravdu dobře udělaný. I když by došlo k rozepnutí náramku, nespadne vám. Očko, kterým se pásek prostrkává tomu zabrání. Konstrukce jinak vypadá docela bytelně. Naměřené hodnoty nejsou přesné, ale jsou použitelné. Pro zvýšení přesnosti měření doporučuji náramek používat pouze ve chvíli kdy chcete měření provádět. Zamezíte tak tomu, že například při tleskání najednou nachodíte o 1 kilometr více, než ve skutečnosti. To se mi stalo na Prague Open, kde jsem údajně během sledování tenisového zápasu nachodil něco přes kilometr. Software od výrobce je poměrně stupidní, nicméně existují k němu díky otevřenému API alternativy. Já ho provozuji na mobilu s Windows 10, kde je k dipozici docela pěkná aplikace Bind Mi Band, která však za těch 80 Kč nestojí. Na to toho umí moc málo. Nicméně je to oblíbená a v recenzích chválená aplikace. Ještě bych se měl zmínit o měření pulzu. Krom toho, že tuto funkci považuji za zbytečnou, tak je docela přesná. Nechápu jak to Xiaomi dělá, ale puls měří docela dobře. Opět ne přesně, ale použitelně pro upřesnění energetického výdeje, či různé upřesnění či rozšíření, tedy pokud by tyto informace nějaký software vyhodnocoval, což žádný pokud vím nedělá. Dále nesmím zapomenout na baterii. Ta je opravdu super. Vydrží na jedno nabití zhruba týden. Nakonec ještě uvedu, že je potěšující, že Xiaomi vydává průběžné aktualizace firmware náramku. Znamená to, že mu není ukradený a že se bude i nadále zlepšovat přesnost měření.
Xiaomi Mi Band 1S je skvělý fitness náramek pro každého, kdo nechce za tyto gadgety platit přemrštěné ceny. Slušně zvládá ty nejdůležitější funkce a do budoucna se dá očekávat, že se zlepší i software, tedy alespoň ten pod Windows Mobile.