Chcete mít blog, nebo e-shop a láká Vás myšlenka provozování takového webu na nějakém free hostingu, nebo free blogu? Představa, že můžete mít takové stránky zcela zdarma, je velmi lákavá, že? Rychlostí blesku mít web, který Vás nic nestojí, i mě již párkrát také napadla. Dokonce jsem pár free stránek založil. Super je, že takové free stránky mohou skvěle posloužit jako podpůrné stránky různých e-shopů, affiliate programů, MFA webů, nebo prostě jen jako obyčejný blog, případně stránky na testování.
Pojďme si rozebrat výhody a nevýhody free webů se sdílenou doménou. Sdílenou doménou je v tomto případě myšlena doména třetího řádu, to jest doména třeba auta.shop1.cz.
SEO hledisko
Z hlediska SEO je relativně jedno, jestli stránky provozujete na druhé nebo třetí úrovni. Viděl jsem weby, které i na třetí úrovni měly vysoký Pagerank i S-Rank, takže malých ranků se bát rozhodně nemusíte. V případě, že chcete mít v url odkazu nějaké klíčové slovo, je na to třetí úroveň naprosto ideální. Na hodně free hostinzích nejsou obsazená klíčová slova, za které na se druhé úrovni musí platit často i v miliónech, protože jsou velmi atraktivní. Takže se zde můžete vyřádit jak libo. Dokonce jsem viděl internetový supermarket, který měl pro každou skupinu produktů (elektronika, zahrada, knihy) svou vlastní doménu třetí úrovně, mezi kterými zákazník procházel, aniž o tom věděl. Popravdě dodnes si lámu hlavu nad tím, jak to udělali.
Co na to zákazníci – návštěvnící?
Z hlediska zákazníků laiků je jedno, jestli máte e-shop na třetí úrovni nebo ne. Sám jsem také měl e-shop na doméně cajovna.kde-nakupujete.cz. Zákazníci tam i tak chodili a nakupovali, takže asi není potřeba mít nutně doménu druhé úrovně. Ranky časem taky naskočily, takže nebyl problém. Horší je, že se adresa špatně pamatuje, a je složitější na zápis. To se však dá taky vyřešit. Měl jsem zákazníka, který chtěl mít stránky na free hostingu a mít i doménu druhého řádu. Vyřešilo se do doménovým aliasem. Musíte si však za to navíc každý rok platit, což ztrácí kouzlo. Mimo to, dost firem, a to i lidí z IT branže využívá služeb jako Webgarden apod. Sice jim to trochu ubírá na kreditu, protože to nevypadá tak hezky, ale co si budeme povídat. Hodně webů s doménou druhé úrovně má často tak zkomolené názvy, že jestli budete mít auta.shop1.cz nebo e-autovrakoviste.cz je úplně jedno, ba naopak, první varianta vypadá mnohem lépe.
Závěrem. Pokud začínáte, jsou pro Vás služby free webů ideální. Pro blogy je třeba již zmíněný Webgarden skvělé řešení. Na co totiž platit za stránky, které Vám nevydělávají? Stejně tak, pokud chcete mít jednoduchý e-shop, kde budete třeba nabízet po večerech upletené svetry, namalované obrázky, nebo třeba zboží které nabízíte třeba jako Avon Lady, není nad čím přemýšlet.
PS: Pro rejpaly. Tento blog je sice na druhé doméně, avšak neběží zde pouze tento blog, ale i moje testovací stránky, na kterých často běží dost náročné aplikace, takže proto za něj platím každý rok dost peněz.
Mno, nemohu souhlasit … V dnešní době udělat web na doméně druhého řádu není vůbec problém a to ani po peněžní stránce. Např. u Wedosu vyjde provoz normálního webhostingu s doménou na 500 Kč/rok i s DPH, což neni žádná investice, která by zbořila rozpočet.
Problém s doménou je asi jediné, co by člověka dohnalo k řešení na subdoméně, ovšem zastávám názor, že je lepší vymyslet alternativní název, než využívat služeb free hostingů, hlavně kvůli rychlosti a dostupnosti, včetně podpory, která bývá na free hostinzích dost mizerná.
Na hlavni stránce mas toto: Podle všech zákonů aviatiky neexistuje způsob jak by včely mohly létat. Jejich křídla jsou moc malá na to, aby mohla jejich malá tlustá těla zvednout ze země.
Včely samozřejmě létají, protože je nezajímá, co lidé považují za nemožné.
Je to pravda, akorat to nejsou včely, ale čmeláci… 🙂
To Grisom: Ber to tak, že existují skuteční škudlilové, osobně bohužel takového jednoho znám. BTW: Wedos má jeden hlavní nedostatek a tím je zálohování jednou za týden. To je opravdu velký nedostatek, za jehož odstranění si musíš zaplatit.
To Soptik21: Čau chlape, díky za upozornění.