Nedávno, ani nevím proč, mi problesklo hlavou, že paneláky jsou v zásadě super ekologické bydlení. To je pitomost, co? No, dost možná není. Je potřeba si totiž uvědomit, že paneláky vše co získávají a vracejí zpět je zpracováno průmyslem, který zpravidla nedopustí (dáno zákony) znečištění prostředí. Přitom veškerá tato aktivita je prováděna velmi efektivně a centralizovaně. To se u klasických baráků nedá říci, tam si to každý dělá jak chce a to je problém. Taky si uvědomte, že na malém prostoru bydlí dost lidí, takže i na tom se šetří ekologie (méně energie na vytopení). Přitom při troše snahy si můžete zařídit v paneláku opravdu luxusní bydlení.
Pokud by družstva nebo spolky vlastníků panelových domů trochu přemýšlely, dala by se plochá střecha použít pro fotovoltaiku, nebo alespoň pro ohřev vody, který by zejména v létě byl velmi efektivní. V jednotě je síla, a tak kdyby se našla rozumná parta lidí, mohli by s panelákem dělat divy (restaurace na střeše s výhledem na okolí, zahrada pro odpočinek, nové kanceláře [na těch se dá více vydělat], aj.).
Osobně mám na panelácích nejraději často přítomnost toho nejrychlejšího internetu a kvalitní televize, jakou si můžete přát. Považte, na Jižním městě v Praze se testuje internet s připojením 1GB/sekundu. Na to v domě, tedy pokud nejste milionáři, ihned zapomeňte. WiFi sice za pár let přejde na nový standard umožňující opravdu vysoké rychlosti, nicméně v jaké kvalitě. Skvělé taky je to, že bydlení je jen o zaplacení poplatků, případně nájmu. O nic víc se nemusíme starat.